Чому формат розсипного чаю вважається класичним? Тому що культура вживання напою починалася саме з висушування зібраного чайного листя та бруньок, з подальшим їх заварюванням у вигляді настою. Ця традиція зародилася ще кілька тисяч років тому у Китаї. Далі вона поширилася на Індію та інші східні країни, а потім уже й у всьому світі.
Різновиди та особливості
Кожен з нас знає про дві основні класифікації чаю.
- Чорний.
- Зелений.
Але це дуже поверхова оцінка, оскільки їх видів набагато більше. Сорти відрізняються ступенем висушування, що впливає на смакові та ароматичні характеристики.
Якщо взяти, наприклад, білий чай, він слабко висушується. При його виготовленні використовуються переважно чайні бруньки, а не листя. З усіх сортів у ньому найбільша концентрація корисних речовин. Свою назву він отримав не дарма, бо готовий напій має напівпрозорий жовтуватий відтінок.
На своїй батьківщині, в азіатських регіонах, найбільшого поширення набув чай розсипний зелених різновидів. У нас він теж з кожним роком стає все популярнішим. Зелені сорти теж слабоферментовані, завдяки чому вони містять максимум корисних речовин. Насамперед варто відзначити високу концентрацію антиоксидантів, вітамінів та мінералів.
Найбільшою популярністю у світі користується чорний чай – він сильно висушений. Існує безліч його видів, залежно від регіону та умов вирощування. Загалом «чайна географія» – один із важливих критеріїв вибору. Тому що напій зі Шрі-Ланки відрізняється ненав'язливою терпкістю і солодкуватим післясмаком, з нотками фруктів. А ось кенійські сорти – міцніші, з ледь вловимими ванільними відтінками в ароматі. Золотою серединою в цьому плані можна назвати індійський чай – у міру терпкий та з цілою палітрою смакових відтінків:
- медові;
- ягідні;
- квіти;
- спеції.
Одна з важливих переваг розсипного продукту полягає у можливості використання добавок. З цією метою можна скористатися пелюстками ароматних квітів та фруктово-ягідними сумішами.
Вибір і заварювання
Вибираючи чай завжди потрібно покладатися на власні смакові уподобання. Якщо ви любите терпкість і насиченість, вибирайте щось із чорних індійських варіантів, наприклад, Асам чи Дарджилінг. А для любителів квіткових та трав'яних смаків чудовим вибором буде зелений чай.
Якщо є можливість візуально оцінити розсипний продукт – обов'язково зробіть це. Кращим показником якості буде наявність великого листя, не надто сухого і згорнутого в трубку. А ось уламки гілочок і дрібне сміття свідчать про те, що їх додали до складу не для смаку та аромату, а просто для зайвої ваги.
Що стосується заварювання, слід враховувати кілька важливих рекомендацій.
- Краще брати охолоджений окроп.
- Ополіскуйте гарячою водою заварник перед тим, як насипати в нього чай. Так повніше розкриються смако-ароматичні властивості.
- Заварка має бути повністю покрита водою.
Користуйтеся цими простими правилами та приємний аромат гарантований.