Не секрет, що усі російські соціальні мережі та медіа направлені не на інформування людей, а на пропаганду.
Так було і раніше. Але зараз їх обман набуває геть інших форматів.
У бажанні хоч якось виправдати повномасштабну війну в Україні, росія створює все більше і більше фейків, спрямованих на дискредитацію країн НАТО, українців та їх національності.
У цьому матеріалі розберемо три найпоширеніші російські фейки, які вони використовували протягом декількох місяців повномасштабної війни в Україні у 2022 році. У кожному наступному матеріалі розбиратимемо маніпуляції та обман російських ЗМІ.
Лабораторії біологічної зброї в Україні
Одним із улюблених і у той же час найдивніших фейків росії є теза про існування лабораторій біологічної зброї в Україні.
Центр стратегічних комунікацій та дезінформації повідомляли у Телеграмі:
Фейки про біолабораторії мають не лише делегітимізувати Захід, а й надати ще одне виправдання війни росії в Україні, наголошують у Центрі стратегічних комунікацій та дезінформації.
Рф стверджує, що «ця «схема» пов’язана з Pfizer, Moderna та Merck, американськими фармацевтичними компаніями. Йдеться про те, що США випробовують «небезпечні біологічні речовини» на пацієнтах психіатричної лікарні», зазначають у Центрі.
Міноборони США, зі слів рашистів, буцімто забезпечувало роботу 30 біолабораторій у низці українських міст, серед яких Луцьк (йдеться про Волинський обласний лабораторний центр).
Серед причетних до фінансування розробки «біологічної зброї» в Україні, як вигадують російські пропагандисти – Джордж Сорос, Хантер Байден та Пентагон.
Раніше Президент Володимир Зеленський пояснював, що в Україні ніколи не було лабораторій, що займалися б виробництвом біологічної зброї.
Польща хоче забрати частину України
Секретар ради безпеки росії Микола Патрушев заявив, що Польща переходить до захоплення територій на заході України.
Про це він сказав у вівторок на нараді з національної безпеки в Приволжжі, повідомляє "Європейська правда" з посиланням на російське агентство "Интерфакс".
Він заявив, що партнери "київського режиму" не проти скористатися нинішньою ситуацією в корисливих інтересах і мають особливі плани на українські землі.
За його словами, це підтвердив візит до Києва польського президента Анджея Дуди і його слова про те, що "незабаром польсько-український кордон перестане існувати".
Раніше у травні Дуда запропонував укласти нову угоду про дружбу між Польщею та Україною, а також заявив, що кордон між цими двома країнами має об'єднувати, а не розділяти.
Патрушев також заявив, що "вже ціла низка держав веде активну роботу щодо розчленовування України".
При цьому, в Україні усі розуміють, що під час цієї промови йшлося про підтримку Україхни Польщею і про тісну співпрацю, або, можливо, окремий союз.
НАТО та Україна начебто "готувалися до вторгнення" на російські історичні землі, тому Росія дала "попереджувальну відсіч агресії"
Це не вперше Росія намагається притягти НАТО, щоб "виправдати" свою агресію проти України, у тому числі проти мирних мешканців.
Цього разу маніпулятивну заяву зробив президент Росії Володимир Путін під час свого параду 9 травня. Війну проти України, яку в росії називають "спецоперацією", він пояснює тим, що нібито "НАТО та Україна готувалися до каральної операції на Донбасі, до вторгнення на російські історичні землі, включно з Кримом". Ця риторика дуже схожа на риторику Білоруського президента Лукашенка.
Згадував путін і про "можливу ядерну зброю в Україні».
Радник Офісу президента Михайло Подоляк заперечив ці заяви: "Країни НАТО не збиралися нападати на Росію. Україна не планувала атакувати Крим. Російські військові гинуть, не захищаючи свою країну, а намагаючись окупувати іншу. У цієї війни не було жодних раціональних причин окрім хворобливих імперських амбіцій РФ" — каже Подоляк у Twitter.
Прикметно, що в промові путін не сказав нічого нового, а також не згадував про "денацифікацію та демілітаризацію", окрім паралелей з Другою світової війною.
Нещодавно українські ЗМІ написали, що, за даними російських соціологів, більшість росіян не розуміють значення слова "денацифікація".
Цю інформацію підтверджують і ефіри програми пропагандиста Дмитра Кисельова: у першому випуску, після початку повномасштабної війни, він близько семи хвилин пояснював сенс "денацифікації", але у квітневих випусках Кисельов або не використовував термін взагалі, або робив це лише раз протягом випуску.